olej do amortyzatora motocykla

Wybór oleju do amortyzatora motocykla

Niewielu motocyklistów zdaje sobie sprawę z istoty serwisowania amortyzatorów. Jest ono o tyle ważne, że wpływa na samą trakcję pojazdu. Bardzo ważny jest przy tym wybór oleju do amortyzatora motocyklowego. Czym jednak kierować się przy doborze odpowiedniego produktu i jak często dokonywać serwisowania zawieszenia?

Rola oleju do amortyzatora motocyklowego

Olej w zawieszeniu pełni kilka istotnych ról. Jest odpowiedzialny za odpowiednie nasmarowanie, ale także chłodzenie i czyszczenie podzespołów wchodzących w skład amortyzatorów. Jednak do najważniejszej z nich należy tłumienie dobicia i odbicia zawieszenia. Oznacza to, że olej powstrzymuje nazbyt gwałtowną kompresję zawieszenia – dobicia, a także powrót zawieszenia do poprzedniego stanu, czyli odbicia.

Wymiana oleju zawieszenia

Przede wszystkim olej powinien być zgodny z właściwościami jakie sugeruje producent maszyny. Nieodpowiednie parametry oleju, a także zbyt duża lub zbyt mała jego ilość może powodować nieprawidłową pracę amortyzatorów, co w konsekwencji prowadzi często do utraty panowania nad pojazdem. Ponadto intensywna praca zawieszenia podwyższa temperaturę oleju, do którego dostają się także zanieczyszczenia z zewnątrz, przez co traci on na swoich właściwościach. Dlatego też ważna jest okresowa wymiana oleju w amortyzatorach. Przy zwykłym użytkowaniu motocyklu wymiany oleju powinno się dokonywać średnio co 2 lata. Jeśli natomiast maszyna użytkowana jest intensywnie należy liczyć się z koniecznością dokonania operacji co około 15 motogodzin.