Opony letnie i zimowe – wszystko na ich temat

opona samochodowa

Niezwykle istotną kwestią przy doborze odpowiednich opon, bez względu na to czy są to opony letnie czy zimowe, jest posiadanie informacji na temat ich rozmiaru w danym modelu samochodu.

   Jeżeli taka informacja nie jest znana, wówczas należy odszukać na oponie ciągu znaków typu 215/55r16 . Ta sekwencja liczb i cyfr wskazuje właśnie na rozmiar opon.

   Posiadając taką informację, można dokonać zakupu opon letnich czy też zimowych, albo jak kto woli uniwersalnych, za pośrednictwem sklepu opona samochodowainternetowego lub stacjonarnego. Wybór należy do kupującego.

   Dla wielu posiadaczy samochodów, nurtującym ich pytaniem jest to, czy może zostać wymieniona na przykład tylko jedna opona lub dwie?

  Co do zasady, opony powinny być wymieniane kompletami. Jak się okazuje, prawo zezwala na posiadanie różnych opon w samochodzie jednak na dwóch osiach. Jeśli chodzi o tą samą oś, muszą być one takie same. Dlatego w sytuacji, kiedy w samochodzie pęknie opona letnia tudzież opona zimowa, to jeżeli brakuje w komplecie zapasowej, to powinna być wymieniona zarówno ta pęknięta, jak i druga która znajduje się na tej samej osi.

  Dlaczego opony powinny być takie same i co dzieje się w przypadku, kiedy posiadacz pojazdu zdecyduje się na posiadanie różnych opon na dwóch osiach?

   Przede wszystkim dlatego, że różne opony to odmienne przenoszenie mocy, a także inna droga hamowania, a co za tym idzie dyskomfort w jeździe. Jeżeli jednak właściciel pojazdu zdecyduje się na takie rozwiązanie, wówczas ważnym jest, aby nowe opony znalazły się z tyłu, a stare były umocowane z przodu pojazdu.