Jak wygląda proces wymiany kół w samochodzie osobowym?

Wymiana opon jest czynnością, którą musimy przeprowadzić przynajmniej dwa razy do roku, chyba że zdecydowaliśmy się na zakup opon całorocznych. Jeśli jednak nasz pojazd wyposażony jest w opony letnie, a na dworze zaczyna robić się coraz zimniej i temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza, to znaczy, że czas odwiedzić serwis i wymienić ogumienie na zimowe. Jak przebiega proces wymiany opon?

Nie warto wymieniać opon w domu

Wymiana opon w serwisie to absolutna konieczność, chyba że posiadamy dwa komplety felg, na których umieszczone są zarówno opony letnie jak i zimowe. W takiej sytuacji samodzielna wymiana jest jak najbardziej możliwa i pozwoli na zaoszczędzenie około 200-250 zł rocznie. Tyle właśnie kosztuje dwukrotna wymiana opon.

Pamiętajmy, że podczas procesu wymiany konieczne jest wyważenie felg, które wykonać można wyłącznie na specjalnej maszynie. Nie da się tego zrobić w domu!

Jak wygląda wymiana w serwisie?

Proces wymiany przebiega zawsze w ten sam sposób. Najpierw ściągane są koła, z których w kolejnym etapie zdejmuje się ogumienie. Następnie zakłada się nowe opony i wykorzystując odpowiednią maszynę, wyważa je w taki sposób, by nie powodowały żadnych wibracji w trakcie jazdy. Wyważenie koła jest o tyle ważne, że przyczynia się do mniejszego zużycia piasty i całego zawieszenia.

Ostatnim krokiem jest przykręcenie koła z wykorzystaniem klucza dynamometrycznego. Całość prac nie powinna zająć doświadczonej ekipie więcej niż 15-20 minut. Zabieg ten kosztuje około 100-120 zł. Osoby z Mazur mogą udać się choćby do serwisu Volvo Nord Auto Olsztyn