Kiedy warto wybrać wulkanizację zamiast wymiany opon na nowe

Chociaż wymiana opon na nowe to często wydatek rzędu nawet 2000 zł lub więcej, jeżeli wybiera się te z klasy premium. Warto zatem jak najdłużej ratować swoje stare opony, szczególnie jeżeli specjalista od wulkanizacji uzna, że z powodzeniem może przeprowadzić ten proces.

Kiedy wulkanizacja, a kiedy wymiana opon na nowe?

Bardzo dobre opony klasy premium tak trudno po prostu oddać do utylizacji po kilku latach użytkowania. Warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy opony można poddać wulkanizacji I w ten sposób uratować je przed wyrzuceniem. Wulkanizacja kosztuje mniej niż zakup nowej opony, zatem w kieszeni zostanie sporo pieniędzy. Współczesne metody wulkanizacji opierają się na dwóch procedurach, to jest na wulkanizacji na gorąco lub wulkanizacji chemicznej. Konkretne warsztaty zajmujące się wulkanizację mogą specjalizować się, w którejś z tych metod. Jeżeli opony mają wciąż bieżnik w dobrym stanie, najprawdopodobniej wulkanizacja będzie lepszym rozwiązaniem niż wymiana ich na nowe. Oczywiście warto uwzględnić również wiek opon, gdyż opony sprzed kilku lat z pewnością różnią się mieszanką od tych, z których produkuje się nowoczesne opony. Bardzo stare opony lepiej wymienić nowszym modelem. Dwu lub trzyletnie podniszczone opony klasy premium – wulkanizować.

Wulkanizacja a regeneracja bieżnika

Wulkanizacja to również sposób na naprawienie opony na przykład po uszkodzeniu ich przez różnego rodzaju ostre przedmioty. Jednym słowem po złapaniu gumy, opony można oddać do wulkanizacji. Regeneracja bieżnika to natomiast inna procedura, która również może przedłużyć żywotność opon nawet o kilka lat.