Czy lepsza droga opona letnia od taniej zimowej?

kormoran_snow

Koniec jesieni jest to zawsze okres, kiedy kierowcy zmieniają ogumienie. W zasadzie pierwsze zdanie nie jest do końca prawdą. Tak naprawdę to opony zmieniają głównie te osoby, które mają ogumienie letnie. Osoby, które mają ogumienie całoroczne, zazwyczaj nie zmieniają opon, podobnie jak niektórzy kierowcy z ogumienie letnim (co jest nieodpowiedzialne). Zastanówmy się nad tym, czy warto faktycznie zmieniać opony.

Nieco o przepisach

Warto wspomnieć o tym, że w Polsce prawo nie zmusza nikogo do zmiany ogumienia, więc jazda zimą na oponach letnich nie ma konsekwencji prawnych. Opona zimowa jest jednak zdecydowanie lepszą zimą jednakowo od opon:

  • letnich,
  • całorocznych

Założenie opon zimowych ma swoje uzasadnienie ekonomiczne, a przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo.

Jak wypadają opony zimowe w porównaniu do letnich?

Opony zimowe zdecydowanie lepiej od opony letniej oraz całorocznej. Warto podkreślić, że dotyczy to porównania opon jednakowo z tego samego segmentu cenowego, jak i z różnych. Dobrym przykładem jest opona kormoran snow. Jeśli porównamy tę oponę, jakby nie było dolnopułkową, do opon Michelin, Dunlop lub Pirelli, ale letnich, to w warunkach zimowych kormoran snow nie da takim szans. Nieco lepiej może taki test wypaść w podobnym zestawieniu, ale w konfrontacji z oponami całorocznymi, ale w dalszym ciągu opona kormoran snow będzie lepsza lub równoważna. Z tego wszystkiego widać, że jeśli chcemy czuć się na drodze pewnie w zimie, to nie ma innego wyjścia, tylko należy założyć zimowe ogumienie.