Czy klimatyzacja samochodowa jest niebezpieczna?

klimatyzacja samochodowa Białystok

Często słyszy się opinie, że używanie zbyt intensywnie klimatyzacji samochodowej, gdzie więcej sprawdzisz na tej stronie może powodować różne infekcje, bądź też podrażnienia górnych dróg oddechowych. Czy jest to prawda i zwyczajnie nie da się tego uniknąć podczas korzystania z klimatyzacji?

Dlaczego klimatyzacja powoduje choroby?

klimatyzacja samochodowa BiałystokNiestety faktem jest, że klimatyzacja samochodowa może powodować przeziębienie, podrażnienie gardła i inne bardzo nieprzyjemne dolegliwości.
Nie jest to jednak wina samej klimatyzacja, a bardzo nieumiejętnego korzystania z niej. Składa się na to wiele czynników, ale największe błędy popełniane w codziennym użytkowaniu klimatyzacji to:

  • źle ustawiana temperatura – każdy użytkownik klimatyzacji w samochodzie chce, aby działała ona na maksymalnych obrotach w przypadku wielkich upałów i zapewniała wewnątrz auta przyjemny chłód.
    Jest to duży błąd, który szybko kończy się przeziębieniem, ponieważ zasada poprawnego używania klimatyzacji mówi, że różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz pojazdu i tym na zewnątrz, nie powinna przekraczać 6 stopni Celsjusza
  • nieprawidłowa konserwacja – klimatyzację minimum raz do roku należy czyścić i odgrzybiać. Jest to bardzo ważne, ponieważ system klimatyzacji jest idealnym środowiskiem do życia dla licznych bakterii i grzybów, które nieniepokojone będą masowo się rozmnażać i negatywie wpływać na zdrowie osób nimi oddychających.