Jak wygląda praca elektryka samochodowego?

Elektryk samochodowy zajmuje się przede wszystkim bardzo dokładnym sprawdzaniem stanu technicznego instalacji elektrycznych pojazdów, a także naprawieniem różnego rodzaju usterek.

Jakie zadania musi wykonać elektryk?

Do zadań elektryka samochodowego trzeba także zaliczyć montaż urządzeń we wnętrzu pojazdu. Warto wśród nich wymienić autoalarm, klimatyzację czy systemy oświetleniowe. Koniecznie należy zaznaczyć, że bardzo duża liczba ludzi myli omawiany zawód elektryka z elektronikiem, którego zakres obowiązków jest inny. Elektryk Nord Auto z Białegostoku wykonuje również przeglądy czy naprawy samochodów. Zajmuje się także diagnozowaniem usterek i naprawą uszkodzeń.

W jaki sposób można zostać auto elektrykiem?

Osoby, których celem jest zostanie elektrykiem samochodowym, muszą przede wszystkim mieć ukończoną szkołę samochodową o profilu elektromechanik. Należy również zaznaczyć, że konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Elektryk samochodowy powinien znać się zarówno na elektryce i elektronice, jak i diagnostyce samochodowej. Niezwykle istotna jest również profesjonalna umiejętność obsługiwania sprzętów, które są konieczne do wykonywania prac związanych z pomiarami czy wspomnianą wcześniej diagnostyką.

Na jakie zarobki może liczyć elektryk samochodowy?

Warto mieć świadomość, że mediana zarobków elektryków samochodowych wynosi 3918 złotych brutto. Oczywiście wynagrodzenie będzie zależało od miejscowości, w której pracuje dana osoba, a także wielkości warsztatu. Ponadto elektrycy samochodowi, którzy pracują na własny rachunek mogą liczyć na wyższe zarobki w porównaniu do osób zatrudnionych na etacie.

Należy zdawać sobie również sprawę, że prowadzenie działalności gospodarczej będzie wiązało się z licznymi wydatkami czy opłatami. Warto wiedzieć, że 25% elektryków samochodowych zarabia powyżej 4500 złotych brutto. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków są to osoby pracujące w większych miastach. np. Warszawa.