Co wpływa na wysokość OC?

składka na ubezpieczenie oc

Opłaty związane z ubezpieczeniem samochodu nie należą do najniższych. Jednak jest to konieczny wydatek. Dlatego warto dowiedzieć się, co wpływa na jego wysokość i czy można obniżyć płaconą kwotę.

  • Pojemność silnika – im większa tym składka polisy droższa. Ma to związek, z tym że taki pojazd rozwinie większa prędkość, a tym samym może spowodować większe szkody podczas kolizji.
  • Marka pojazdu – Towarzystwa Ubezpieczeniowe prowadzą własne statystyki dotyczące wypadków, kradzieży aut. Na tej podstawie ustalają także wysokość składki.
  • Przebieg i wiek pojazdu – im starsze auto, które zrobiło mnóstwo kilometrów, tym więcej zapłacimy. Powód jest prosty. Samochody takie są bardziej narażone na zepsucia, mniej sprawne techniczne, a tym samym bardziej narażone na awarie.
  • Wiek właściciela auta – ma znaczny wpływ na wysokość składki OC. Występuje tutaj pojęcie zwyżek dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia, mają krótko prawo jazdy. Z tego powodu wiele z nich decyduje się na dopisanie się jako współwłaściciel np. do rodzica, aby chociaż trochę obniżyć koszty.
  • Miejsce zamieszkania– jeśli zamieszkujemy bardzo zaludnione obszary, tym większe ryzyko kolizji. Dlatego koszt polisy w dużych miastach będzie wyższy niż np. na wsi.
  • Stan cywilny – osoby mające rodzinę, dzieci są postrzegane jako te, które jeżdżą bezpieczniej. Dlatego zakup przez nich ubezpieczenia samochodu w Nord Auto Hyundai będzie wiązał się z niższymi kosztami.
  • Posiadane zniżki – wraz z bezszkodową jazdą są coraz większe, tym samym pozwalają dużo zaoszczędzić. Z roku na rok możemy płacić coraz mniej.

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe. Jednak możemy wpływać na wielkość opłat, głównie poprzez ostrożną jazdę, brak kolizji. Warto również podjąć się negocjacji dotyczących kwoty, jaką płacimy, zwłaszcza jeśli jesteśmy stałymi klientami danej firmy.