Co warto wiedzieć o zawodzie blacharza i lakiernika?

potrzebny blacharz na Twego auta

Choć często osoby niedoświadczone uważają, iż zawód lakiernika oraz blacharza samochodowego to stosunkowo lekka praca, to jednak takie myślenie jest błędne. Oba wspomniane zawody wymagają ogromnej wiedzy, dużej siły, a także precyzji i umiejętności, bez których można osiągnąć perfekcji. Na czym więc one polegają?

Zadania lakiernika

Dużym niedomówieniem byłoby określenie, że lakiernik zajmuje się malowaniem pojazdów. To błędne myślenie, ponieważ do zadań lakierników zalicza się o wiele więcej. Wcześniej jednak należy wspomnieć, że jest to zawód podzielony na dwie zasadnicze grupy, to jest lakierników pracujących w warsztatach samochodowych oraz pracujących w fabrykach. W drugim jednak przypadku ludzie są coraz częściej wymieniani na roboty. Lakiernicy często są narażeni na poważne choroby układu oddechowego z powodu wszechobecnych pyłów i oparów.

Lakiernik musi osiągnąć w swoim zawodzie absolutną perfekcję. Jak tego dokonać? Otóż, musi przede wszystkim cechować się dużą precyzją oraz poczuciem estetyki. Co więcej, powinien miłować samochody oraz znać się na najnowszej technologii, ponieważ stosuje często specjalistyczny sprzęt, na przykład pistolety pneumatyczne.

Zadania sprawnego blacharza

Blacharz zajmuje się naprawą aut po wypadku, bądź stłuczkach. Często przygotowuje także pojazdy do napraw nadwozia, zajmuje się nimi właśnie oraz ma za zadanie dokonywać obróbki ręcznej i mechanicznej, a także konserwacji antykorozyjnej.

Rzadko w tymże zawodzie można spotkać kobiety. Jest to spowodowane tym, że do blacharza wymaga się dużej siły podczas montowania, kształtowania oraz łączenia elementów samochodowych. Blacharze powinni też posiadać umiejętność wykonywania prostych szkiców poszczególnych elementów oraz musi wiedzieć, jak prawidłowo odczytywać rysunki techniczne.