Bezpieczeństwo z ksenonem

ksenon

Ksenon to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 54 i symbolu Xe. Jest on gazem szlachetnym, a jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza dziwny, obcy albo gość. W śladowych ilościach występuje w atmosferze ziemskiej, jest także spotykany jako składnik niektórych gazów emitowanych ze źródeł mineralnych. W najbliższym otoczeniu ziemi ksenon występuje niezmiernie rzadko i jest spotykany w kometach, asteroidach czy atmosferze słońca. 

Gdzie wykorzystywany jest ksenon?

Ze względu na swoje charakterystyczne zdolności ma on wiele zastosowań, pomimo że należy do rzadko występujących i drogich  pierwiastków. Ksenon znalazł przeznaczenie w optyce i oświetleniu, medycynie, w silnikach i energetyce jądrowej. W optyce i oświetleniu używany jest do produkcji lamp błyskowych stosowanych w aparatach fotograficznych, lampach bakteriobójczych, samochodowych, laserach, wyświetlaczach plazmowych itp. W medycynie natomiast wykorzystywany jest w znieczuleniu ogólnym, ochronie serca, obrazowaniu serca, płuc, mózgu czy krążenia krwi za pomocą tomografii komputerowej, a także w dermatologii za pomocą lasera. Ponadto ma zastosowanie w badaniu energii jądrowej i sondach.

ksenon

Z ksenonem bezpieczniej

Dzięki temu pierwiastkowi nasze podróże samochodem są bezpieczniejsze. To ksenon przyczynia się do tego, że nocna  jazda samochodem jest lepszej jakości, bo lampy ksenonowe mają barwę przybliżoną do światła dziennego. Lepiej wybarwione są też znaki drogowe, czy linie namalowane na jezdni, obojętnie czy powierzchnia jest sucha, czy mokra.

Jak wygląda ksenon?

W normalnych warunkach jest bezbarwny i bezwonny i jest silnym utleniaczem. Jeżeli rurkę wypełnimy gazem, to ksenon po wzbudzeniu przez wyładowanie elektryczne emituje niebieski lub lawendowy blask.