Powłoki ochronne do auta

Najskuteczniejszą formą ochrony karoserii jest zabezpieczenie lakieru specjalną powłoką ochronną. Aktualnie na rynku jest wiele środków zabezpieczających lakier samochodowy. Zróżnicowane ceny produktów oraz ich ilość wprowadzają w zamęt nawet profesjonalistów. Od szamponów z woskiem po produkty koloryzujące, odszukać można te bardziej specjalistyczne, nadające głęboki połysk oraz zapewniające ochronę.

Powłoki ochronne

Powszechnie znana forma zabezpieczenia samochodu przed czynnikami zewnętrznymi to nakładanie wosków typu „carnauba”. Popularne są woski w płynie, w postaci kremu oraz w sprayu jako gotowy produkt do rozpylania. Jest to optymalna i niedroga inwestycja pozwalająca na utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Powłoka ochronna z wosku nie jest jednak tak skuteczna, jak powłoki ceramiczne, które bez porównania wytrzymują o wiele dłużej niż klasyczne woski.

Natomiast powłoki kwarcowe są trwalsze od wosków. Występują w postaci rozpylaczy oraz past do nakładania. Uzyskany efekt hydrofobowy po nałożeniu powłoki takiej powłoki pozwala dłużej utrzymać samochód w czystości. Zapewniamy też ochronę lakieru na okres nawet do 1 roku.

Najtrwalszą powłoką będzie ceramiczna. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem tej powłoki jest zdolność do ochrony przed niewielkimi uszkodzeniami. Powłoki ceramiczne osiągają twardość rzędu 9H. Dzięki czemu lakier jest chroniony przed mikrorysami oraz działanie tępych narzędzi. Środki te dostępne są w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych oraz studiach detailingu.

Czy warto nakładać powłokę?

O tyle o ile dobrze nałożona powłoka woskowa może zabezpieczyć samochód nawet na okres 6 miesięcy, a kwarcowa do 1 roku. To powłoka ceramiczna z MrCleaner może zapewnić ochronę nawet na okres 5 lat. Zatem warto wybrać powłokę ceramiczną.

Pomimo że ceramiczne produkty nie należą do tanich, to warto choć raz zainwestować i wykonać zabezpieczenie w tej postaci samodzielnie lub zlecić to profesjonalistom.

Jeśli podejmiemy się samodzielnego nakładania na lakier powłoki, należy pamiętać, aby auto zostało dokładnie wyczyszczone oraz odtłuszczone. Aby upewnić się, że lakier jest odpowiednio przygotowany do nakładania powłoki, możemy wykonać test rękawiczki foliowej, przeciągając ją po lakierze, jeśli będzie idealnie się ślizgać, oznacza to, że powierzchnia jest odpowiednia do nałożenia preparatu. Jednocześnie należy zawsze pamiętać, aby przeczytać dokładnie instrukcję stosowania tego typu środków. Warto też wykonać próbę przed rozpoczęciem nakładania na właściwą powierzchnię.