Jak usunąć zabrudzenia z karoserii?

Usuwanie zabrudzeń z karoserii, nie zawsze może być wykonane jedynie za pomocą płynu do mycia karoserii oraz gąbki. Są takie typy zabrudzeń, które wymagają specjalnych metod. Zaliczyć do nich możemy usuwanie kleju z karoserii.

Usuwanie kleju z naklejek

W zależności od rodzaju kleju musimy zastosować różne metody. Usunięcie kleju z karoserii, który pozostał po starej nalepce jest najprostsze. Potrzebujemy do tego celu trzech rzeczy:

– suszarki do włosów;
– tłustego płynu uniwersalnego lub płynu uniwersalnego typu WD-40;
– gąbki lub miękkiej ściereczki;

Cała procedura polega na podgrzaniu powierzchni, za pomocą suszarki do włosów (zmiękcza to klej), spryskaniu (rozpuszcza – przynajmniej częściowo) oraz polerowaniu delikatnie, do uzyskania jednolitej powierzchni.

Usuwanie klejów twardych

Kiedy chcemy usunąć klej z karoserii typu Super GLUE, musimy się napracować o wiele więcej. Musimy najpierw żyletką usunąć nadmiar kleju. Następnie spryskać agresywnym preparatem, takim jak nitro. Kolejna czynność polega na usuwaniu kleju za pomocą papieru wodnego. Niestety zabieg taki pozostawia rysy na lakierze, które musimy wyrównać, używając płynu do renowacji lakieru.

W zadnym z powyższych przypadków nie możemy założyć, że cała operacja przebiegnie bez szkody dla powłoki lakierniczej. Najlepiej jest ostrożnie wybierać nalepki oraz uważać podczas pracy z twardymi klejami, na przykład podczas zakładania spojlera.